splash
Vítejte!
Shromáždili jsme pro Vás instruktážní videa pro nejlepší posilovací cviky, sestavujete-li Váš tréninkový plán či chcete znát správné provedení cviků, jste tu správně!

Tento posilovací cvik nazývaný též veslování s jednoručními činkami, představuje vysoce efektivní způsob na zpevnění svalstva v oblasti ramen. Jeho perfektní provedení však zpočátku představuje pro řadu lidí velké obtíže, stejně jako u většiny cviků na ramena doporučujeme tedy používat jednoručky nižších vah a raději zvýšit počet opakování, než riskovat zranění kvůli příliš vysoké zátěži. [...]

 

Jak vybrat a kde koupit jednoruční činky

Asi jste si všimli, že většina zde publikovaných cviků využívá jednoruční činky. Proč zrovna jednoručky a ne třeba činku velkou? Jednoruční činky totiž považujeme (a zdaleka to není jen náš názor) za vůbec nejlepší sportovní náčiní.

Proč jednoruční činky?

Na rozdíl od velké činky (nebo dokonce strojů) Vám totiž umožňují provádět cviky s mnohem větším rozsahem pohybu, což má logicky za následek i mnohem lepší zapojení, protažení a posílení svalstva. Navíc Vás nutí zapojovat i svaly, které při cvičení na strojích nijak neprotáhnete a máte možnost vybrat si z širokého spektra posilovacích cviků na libovolné partie. A samozřejmě – jednoruční činky není problém používat doma a vyhnout se tak nutnosti docházení do posilovny – budete tak mít více času na skutečné cvičení a o penězích ani nemluvě, ty můžete investovat do stravy místo do permanentky do fitcentra.

Sečteno a podtrženo, jednoruční činky jsou investice, která se Vám (pokud to s posilováním myslíte vážně) rozhodně vyplatí. Jen těžko budete hledat jiné natolik univerzální náčiní, které Vám umožní odcvičit přímo ve Vašem obýváku. A nenechte se zmást – jednoručky intenzivně používají i opravdoví profesionálové!

Provedení, materiál a váha

Ano, toto jsou tři kritéria, na která musíte při nákupu hledět. Provedením se rozumí, zda-li jsou činky nakládací (přidáváním a ubíráním kotoučů můžete měnit jejich váhu) či ne, zde doporučujeme jednoznačně první variantu, protože na každý cvik budete pravděpodobně potřebovat odlišnou zátěž. Co se materiálu týče, v žádném případě nekupujte plastové činky, pryž z důvodu špinění také příliš nedoporučujeme, vybírejte tedy raději pouze mezi litinovými či chromovými jednoručkami (chrom vypadá o něco lépe a je dražší).

A váha? Ta záleží na vašich dosavadních zkušenostech, předpokládejme však, že patříte mezi začátečníky až středně pokročilé. V tom případě je nejlepší investicí nákup některého z prodávaných setů jednoručních činek, ve kterém váží každá činka okolo 10 kg. Zdá se Vám to málo? Není, věřte nám – počítejte s námi: tlaky, 4×10 opakování x 2 činky x 10kg – to máme dohromady nazvedáno 800kg během jediného cviku! (upřímně to nejspíš ani nezvládnete…zpočátku tak budete cvičit spíše se sedmi, možná osmi kilogramy na jednu činku)

Častou chybou začátečníků je právě používání přehnaných vah, takové posilování ale nejenže hrozí opravdu vážným zraněním, ale především k ničemu není – nikdy neodcvičíte celou sérii pořádně, natož úplně všechny. Popravdě, na posilování ramen pravděpodobně budete muset hned několik kotoučů ubrat, menší váhy ale nekupujte – finančně se nevyplatí a neměli byste rezervu do budoucna. Těžší činky také není příliš důvod kupovat – pokud budete mít časem potřebu posilovat nejsilnější partie s vyšší vahou (např. biceps) stačí si z jedné jednoručky přidat kotouče na druhou…

V hypermarketu, sportu nebo na internetu?

Nabízí se hned několik možností, kde jednoruční činky koupit, internet je ale asi tou nejlepší volbou. V kamenných obchodech se sportovními potřebami obvykle získáte za přemrštěné ceny zcela standardní výrobky, v hypermarketech zase za o něco nižší ceny činky často otřesné kvality.

Na internetu jsou však kvalitní jednoručky k dostání za velmi zajímavé ceny (zvlášť pokud vezmete v potaz kolik dnes stojí permanentky do posiloven). Z vlastní zkušenosti tak doporučujeme například velmi oblíbený specializovaný e-shop Jednoručky.cz, který nejenže se vyznačuje zajímavými cenami a rychlostí dodání zboží , ale také Vám zde velmi ochotně poradí s čímkoliv budete ohledně posilování a činek potřebovat.